Start > Sjöfart > Isbrytning
Isbrytaren Frej bryter is

Isbrytarombudens uppgift är att:

  • fungera som kontaktperson mellan lokala intressenter och Isbrytarledningen
  • anmäla när händelser som påverkar vintersjöfarten inträffar
  • informera berörda parter om pågående och väntad sjöfart
  • sprida information från Isbrytarledningen till sjöfartsintressenter i sitt område
  • vara behjälplig när isbrytare anlöper hamn för proviantering, bunkring, besättningsbyte etc.

Förteckning över arbetsdistrikt och stationeringsorter för statens isbrytarombud.

Station Ombud Distriktsgräns
Luleå

Anders Dahl
Tel: 010 - 478 4958
Mobil: 070 - 223 29 56 
E-post: anders.dahl@sjofartsverket.se

Svensk-finska gränsen
– St. Rebbens båk
Piteå

Clas-Robert Johansson
Tel: 0911  -23 2132                       
Mobil: 070 - 593 10 34
E-post clas.johansson@piteahamn.se

St. Rebbens båk – Nygråns fyr
Skellefteå

Lars Widelund
Skellefte hamn
Tel: 0910 - 736338
Mobil: 0768 - 23 51 10
E-post: lars.widelund@skelleftea.se 

Nygråns fyr – Blackkallens fyr
Umeå

Bernt Holmgren 
Tel: 090 - 163 290
Mobil: 070 - 327 17 29
E-post: bernt.holmgren@kvarkenports.com

Blackkallens fyr – Järnäs stång
Örnsköldsvik

Mikael Johansson 
Tel: 0660 - 787 14
Mobil: 070 - 632 46 15
E-post: mikael.johansson@ovikshamn.se

Järnäs stång – Högbonden
Kramfors Jan Westerlund
Tel: 0612 - 124 42, 124 40 
Mobil: 070 - 224 34 64
E-post: jan.westerlund@odmarkandersson.se
Högbonden – Skarpuddens fyr
Sundsvall

Mats Lundberg
Tel 060 - 19 35 40 
Mobil: 070 - 319 35 40
E-post: mats.lundberg@sundsvallshamn.se 

Skarpuddens fyr – 5 M syd Brämö fyr
Iggesund

Nils Wigsten
Tel: 0650 - 285 94
Mobil: 0705 - 46 98 45 
E-post nils.wigsten@iggesund.com

5 M syd Brämö fyr –5 M syd Agö fyr
Söderhamn
Gävle

Dag Tedenby
Tel: 010 - 4784771
Mobil: 0708 - 191436
E-post: dag.tedenby@sjofartsverket.se

5 M syd Agö fyr – lat. genom Örskär
Stockholm

Per Stenhammar
Tel 010 - 478 48 95
Mobil: 0709 71 83 01 
E-post: Per.Stenhammar@Sjofartsverket.se

lat. genom Örskärs – Landsorts fyr

Södertälje
Mälaren

 

Susann Tolppola                               
Tel:010 - 478 48 02
Mobil:  0708-21 28 78
E-post: susann.tolppola@sjofartsverket.se

Omfattar Mälaren och Södertälje kanal med kanalens inlopp från öppen sjö
Oxelösund
Norrköping
inkl Gotland

Per Stenhammar
Tel 010 - 478 48 95
Mobil: 0709 71 83 01 
E-post: Per.Stenhammar@Sjofartsverket.se

1 M väst Landsorts fyr - Utlängan
Västervik
Ölands södra udde

Tommy Andersson
Tel: 0480 - 493 841
Mobil: 0708 - 47 22 68
E-post: tommy.andersson@sjofartsverket.se

 
Karlskrona
Karlshamn

Leif Svensson 
Tel: 0454 - 30 50 24
Mobil: 0709-77 35 51
E-post: leif.svensson@karlshamnshamn.se

Utlängan – Kråknabben
Åhus
Sölvesborg
Tommy Andersson
Tel: 0480 - 493 841
Mobil: 0708 - 47 22 68
E-post: tommy.andersson@sjofartsverket.se
Kråknabben – Sandhammarens fyr
Trelleborg Jim Leveau
Tel: 0410 - 36 37 00
Mobil: 0709 - 36 97 08
E-post jim.leveau@port.trelleborg.se

Sandhammarens fyr – Kuddarna (syd Klagshamn)
Malmö

Anders Alestam
Tel: 010 - 478 47 83
Mobil: 0708 - 34 85 50
E-post: anders.alestam@sjofartsverket.se

Kuddarna (syd Klagshamn) –1M syd Barsebäck
Helsingborg

Anders Alestam
Tel: 010 - 478 47 83
Mobil: 0708 - 34 85 50
E-post: anders.alestam@sjofartsverket.se

1 M syd Barsebäck –2 M ost Båstad
Halmstad

Jens Madsen
Tel: 035 - 15 53 00
Mobil: 0708 - 50 56 35
E-post: jens.madsen@portofhalland.se

2 M ost Båstad – Marstens kummel (ca 4 M syd Falkenberg)
Falkenberg

Fredrik Swenson
Tel: 0346 - 71 54 42
Mobil: 070 - 592 96 54
E-post:  fredrik@edvin-svenson.se

Marstens kummel – Stranninge
Varberg

Johan Börjesson
Hallands hamnar Varberg AB
Tel: 0340 - 880 00
Mobil: 0706 - 57 00 47
johan.borjesson@varberg.se

Stranninge – Nidingens fyr
Göteborg

Erik Waller
Göteborgs Hamn AB
Tel: 031 - 368 75 15
Mobil: 0722 - 55 76 83
E-post: erik.waller@portgot.se

 
Göteborg - Marieholm

Ann Ericsson
Tel: 010 - 478 61 91
Mobil: 0727 - 24 61 91
Epost: ann.ericsson@sjofartsverket.se 

 
Marstrand-Strömstad

Peter Sundberg
Tel: 010 - 478 51 60
Mobil: 0709 - 54 63 68
E-post: peter.sundberg@sjofartsverket.se

 
Trollhättan
Vänern

Per Lagerström
Tel: 010-4785556
Mobil: 0708-63 12 48
E-post: per.lagerstrom@sjofartsverket.se

Omfattar Vänern, Trollhätte kanal och Göta älv

 

Dela artikeln