Gå till meny Gå till innehåll Gå till kontakt
MSW Reportal

Lotsbeställningscentraler

Beställning av lots ska göras via MSW Reportal.

Lotsbeställningscentral Gävle

För lotsområde Gävle och Luleå.

Telefon för Gävle: 0771-630 610
Telefon för Luleå: 0771-63 06 20
Luleå - VHF 11, 14
Gävle - VHF 13
E-post: northcoastpilot@sjofartsverket.se 

Lotsbeställningscentral Malmö

För Hanöbukten, Smålandskusten och Hallandskusten (Varberg, Falkenberg, Halmstad) samt lotsområde Malmö och Helsingborg. Öppensjölotsning ska beställas via Malmö.

Telefon: 0771-63 06 80 - för Öresund, Hallandskusten och Öppensjölotsning.
Telefon: 0771-63 06 90 - för Hanöbukten och Smålandskusten.
Helsingborg, Höganäs, Landskrona - VHF 80
Malmö, Barsebäck, Trelleborg, Ystad - VHF 20
Karlshamn, Åhus, Sölvesborg, Elleholm - VHF 18
Kalmar, Degerhamn, Bergkvara, Oskarshamn, Mönsterås, Västervik - VHF 13
Halmstad, Falkenberg - VHF 18
Varberg - VHF 19
E-post: southcoastpilot@sjofartsverket.se

Lotsbeställningscentral Södertälje

För lotsområde Södertälje, Stockholm samt Gotland.

Telefon för Södertälje: 0771-63 06 35
Telefon för Stockholm, Bråviken och Gotland: 0771-63 06 45
Oxelösund - VHF 10
Stockholm - VHF 13
Södertälje - VHF 11
Gotland - VHF K10
E-post: eastcoastpilot@sjofartsverket.se

Lotsbeställningscentral Göteborg

För lotsområde Göteborg

Telefon: 0771-63 06 70
Göteborg - VHF 11
E-post: gothenburgpilot@sjofartsverket.se

Lotsbeställningscentral Marstrand

För Bohuskusten.

Telefon: 0771-63 06 50
Marstrand, Lysekil - VHF 10
E-post: westcoastpilot@sjofartsverket.se

Kanalcentralen i Trollhättan

För Vänern och kanalen.

Trollhättan - VHF 9, 14
E-post: kctrollhattan@sjofartsverket.se

Kontakta lotsområdes-/planeringsschefer

Lotsområdeschefer

Lotsområde Luleå
Emma Hellström
Telefon: 010-478 60 57
E-post: emma.hellstrom@sjofartsverket.se

Lotsområde Gävle
Dag Tedenby
Telefon: 010-478 47 71
E-post: dag.tedenby@sjofartsverket.se

Lotsområde Stockholm
Per Stenhammar
Telefon: 010-478 48 95
E-post: per.stenhammar@sjofartsverket.se

Lotsområde Södertälje
Susanne Tolppola
Telefon: 010-478 541 9
E-post: susanne.tolppola@sjofartsverket.se

Lotsområde Norrköping/Oxelösund
Jimmy Rosander
Telefon: 010-478 48 25
E-post: jimmy.rosander@sjofartsverket.se

Lotsområde Kalmar
Tommy Andersson
Telefon: 010-478 49 59
E-post: tommy.andersson@sjofartsverket.se

Lotsområde Malmö
Anders Alestam
Telefon: 010-478 47 83
E-post: anders.alestam@sjofartsverket.se

Lotsområde Göteborg
Pontus Bengtsson
Telefon: 010-478 62 56
E-post: pontus.bengtsson@sjofartsverket.se

Lotsområde Marstrand
Jan Kärrman
Telefon: 010-478 46 94
E-post: jan.karrman@sjofartsverket.se

Lotsområde Vänern
Charlotta Segerström
Telefon: 010-478 60 88
E-post: charlotta.segerstrom@sjofartsverket.se

Lotsplaneringschefer

Lotsplanering Göteborg
Magnus Birch
Telefon: 010-478 51 52
E-post: magnus.birch@sjofartsverket.se

Lotsplanering Marstrand
Magnus Birch
Telefon: 010-478 51 52
E-post: magnus.birch@sjofartsverket.se

Lotsplanering Gävle
Dag Tedenby
Telefon: 010-478 47 71
E-post: dag.tedenby@sjofartsverket.se

Lotsplanering Malmö
Marcus Pranter
Telefon: 010-478 46 36
E-post: marcus.pranter@sjofartsverket.se

Lotsplanering Södertälje
Patrik Skoglund
Telefon: 010-478 48 95
E-post: patrik.skoglund@sjofartsverket.se

Senast uppdaterad 2021-01-26