Sjöfartsverkets treårsplan är inskickad
Nyhet 2025-03-03

I förra veckan berättade vi om de stora delarna av vår treårsplan. Det handlar om att vi behöver ta krafttag för att hantera det väldigt stora underskott som ekonomin visar. 457 miljoner kronor minus förra året, 606 miljoner om vi räknar med finansiella kostnader.
Det är tydligt att det inte räcker med små insatser utan större åtgärder behöver sättas in. Därför kommer vi:
- Minska antalet helikopterbaser från fem till tre – en åtgärd som leder till stora konsekvenser för beredskapen i landet. Både när det gäller privatpersoner som hamnar i nöd, men också försvarets möjligheter att öva.
- En isbrytare kalläggs – det innebär att den tas ur drift. Det handlar om en isbrytare i Atle-klass som kommande vinter inte deltar i isbrytningen. Att återstarta en isbrytare efter kalläggning är svårt, om ens möjligt, med tanke på dess ålder.
- Två arbetsfartyg avyttras – ett fartyg som underhåller farleder och ett fartyg som sjömäter kommer att avyttras.
- Våra administrativa funktioner minskas med 40 miljoner kronor – det motsvarar var tionde anställd.
Prognosen de kommande tre åren ser inte så ljus ut och det kan behöva sättas in ytterligare åtgärder innan vi vänt på den negativa ekonomiska trenden.